Kesän 2025 uintileirit - Sukella seikkailuun!

Uintileirit on tarkoitettu noin 7-14-vuotiaille lapsille, jotka pystyvät jo uimaan 50 metriä yhtäjaksoisesti. Leiri ei kuitenkaan painotu kilpauintiin, vaan tarkoituksena on tutustua uintiharrastukseen, ja vahvistaa uinnin varmuutta hauskanpidon kautta. Leirillä tehdään myös muuta mukavaa liikuntaa päivän aikana.

Leiri järjestetään Rajamäen uimahallilla ja sen ympäristössä. Leirillä on päivittäin ohjattua ohjelmaa 9.00-14.00 välillä ja välillä syömme lounaan uimahallin kahviossa. 

Leirimaksu on 120 euroa/viikko. Leirimaksu sisältää leirin ohjauksen, pääsyn uimahalliin ja lounaan uimahallilla. Leirimaksu laskutetaan Suomisportin kautta.

Voit halutessasi ilmoittautua myös molemmille viikoille.

Ilmoittautuminen 2.-6.6.2025 olevalle leirille:

https://www.suomisport.fi/events/d49ad9d8-a750-4b9f-ba1a-6461037395b8

 

Ilmoittautuminen 9.-13.6.2025 olevalle leirille:

https://www.suomisport.fi/events/221d0127-db9a-493e-95af-c0b407e86aef

 

Usein kysytyt kysymykset

  • Mitä leirille tarvitaan mukaan?
    Uimapuku, uimalasit, juomapullo, pyyhe, laudeliina ja mahdollisesti uimalakki. Sisäliikuntaa varten esim. t-paita ja shortsit. Lisäksi sään mukaisesti ulkoleikkeihin sopivat vaatteet ja kengät.

    Leirille saa myös ottaa mukaan eväitä (ei herkkuja) iltapäivän tuntien varalta.

    Ja tietenkin paljon iloista mieltä.
     
  • Mistä saan lisätietoja?
    Heli Karvonen, nurmijarven.uinti@gmail.com, +358440900287
     
  • Kuka leirillä vastaa ohjauksesta?
    Aikuisena leirin ohjaajana toimii Kaisla, joka ohjaa NU:n harraste- ja osaa tekniikkaryhmiä. Kaislalla on apunaan Vesiralli-kursseilla lasten ohjaamiseen tottuneet apuohjaajanuoret.
     
  • Milloin ohjaaja on päivittäin paikalla?
    Kaisla on paikalla 8.45-14.15.
     
  • Onko leiriläisiä vakuutettu?
    Ei, vaan leiriläisillä on hyvä olla oma tapaturmavakuutus.